sobota, 18 czerwca 2005

Mmmmmmmmmm Narew ....


Godz. 9.00 pobudka, rzut okiem na aktualny wiatr na lotnisku i na moście w Zegrzu, super wieje!!! Na wszelki wypadek wziąłem cały swój sprzęt, żeby nie zapeszać ... ok 10 wyjechałem spod bloku. Po drodze drzewka fajnie się bujały i już wyobrażałem sobie co jest na wodzie.

Przejeżdzając obok dzikiej nieźle się uśmiałem w duszy widząc te dzikie tłumy na wodzie i na brzegu ... ;) Przed 11 zjawiłem się przy wale na Narwi. Chłopaki już wymęczeni, pływali od 9 ... Dzioman z kolegą, Konrad, Hubert Grabek z kolegą zameldował się z 15minut przede mną, potem dojechał Qter z Fafikiem i Muki z kobietą i ze znajomymi.

Zacząłem taklowanie od 6.3, bo tak mi to wyglądało na wodzie. Jak rozwinąłem żagiel zajechał muki, który wyskoczył na szybki rekonesans i zaczął taklować 4.6. Za chwile Hubert zakomunikował, że już nie ma siły, a pływał na 5.4, potem jeszcze Dzioman, który jeździł na wypałowanym 5.8 zamęcił mi w głowie i w końcu zszedłem na 5.2 i 86l ... Muki w tym czasie jak ja przetaklowywałem się na 5.2 zdążył sie zmęczyć. Troche pojeździłem, ale miałem za mały żagiel, sic! Straciłem chyba z godzinkę pływania przez to przetaklowywyanie się. Po założeniu 6.3 dopiero mi się micha cieszyła. Wiało pod prąd, robiły się bardzo fajne, równe falki, jak ktoś był i pływał na Wiśle pod Płockiem to wie o czym mowa. Z drugiej strony Narwi pływała jeszcze jedna osoba ale nie bardzo wiem skąd startowała i jak tam dojechać. Ogólnie mogę powiedzieć, żę to było moje najlepsze pływanie w tym sezonie. Patrząc na dane meteo śmiem twierdzić, że warunki były lepsze niż na Helu ;) Grabek na wiatromierzu z brzegu zmierzył średnią 6B, w porywach do 7B, a na środku na pewno było lepiej. Tak więc mogę śmiało powiedzieć, że przez pół dnia wiała piękna szósteczka :D Chyba nie było dzisiaj osoby, która nie była by zadowolona z pływania. Nie wiem czy powtórka jutro będzie konieczna, ale jak bedzie wiatr to grzech go zmarnować.Więcej zdjęć tutaj


1 komentarz:

  1. What will it take to get out of lockdown One has to wonder if we would have even needed lockdowns if Dr. Yeezy Boost 350 Cheap Theresa Tam had told everyone to wear masks at the start of this pandemic. Common sense suggests you lessen the risks of transmission of an upper respiratory Jordan 1 Black And White infection Cheap Jordans For Sale if you wear a mask..

    We hopeful of is that the neighbourhood is on an upward spiral. We know the east end has its troubles, but however you look at it, this kind of thing is unacceptable, van Holst said. Is not what we want Yeezys For Sale here, violence is not what we want here. Sports View Section >Preps OutdoorsClassifieds View Section >Jobs Real Estate Autos Place AdJudy KittleJUDY KITTLE 09 30 1938 04 14 2020 Life long local Judy Kittle passed away peacefully at home in the early morning of April 14th. She was 81 years Yeezy Boost 350 Cheap old. Judith Diane Black And White Jordans Arbaney was born to Fierman and Beulah Arbaney in Glenwood Springs on September 30th 1938.

    A passionate community worker, Abena has been involved in the organization of several community programs for children diagnosed with the Autistic Spectrum Disorder and those with various disabilities, which she realizes have allowed her to connect with people from all walks of life. Her strong sense of social justice and keen awareness of her privileges also motivate her to serve as a first aid educator at the local hospital which she believes is an important stepping stone to her future career with the World Health Organization. Studying at a culturally diverse school such as Sankofa has also offered Abena the Yeezy Boost For Sale opportunity to develop a strong understanding of and a sense of acceptance towards those who may hold values and beliefs different from hers.

    Moore, the first owner, sold Black And Yellow Jordan 1 to Ed Patrick a few years later. Patrick renamed the store Aspen Bakery and Candy Factory. Gilpin bought it and changed the name to Aspen Bakery and Grocery Company.. One was channel 22, the local ABC affiliate. What a thrill it was, to be able to watch Howard Cosell et al, broadcasting Monday Night Football. But Purple And White Jordans if the wind was howling and the rotor was frozen, those December games were mostly rumours; a snowy screen and fading audio meant Yeezy Boost 350 Black really using our imaginations to follow the action...

    OdpowiedzUsuń