czwartek, 5 sierpnia 2010

Jak nie wieje to i Chorwacja dobra !!!W tym roku analizując miejscówki i mobilizując brać lutkową na wyjazd wiosenny wybraliśmy Chorwację. Analizy się udały, mobilizacja nie bardzo.

Pojechaliśmy, my z młodą i parą znajomych z dwójka dzieci (3 miesiace i 6 lat). Oczywiście droga nie mogła być za nudna i zbliżając się do granicy ze Słowacją Goskę dopadł atak bólu spowodowany kamieniami ulokowanymi gdzieś tam i skończyliśmy na ostrym dyżurze w przygranicznym szpitalu. Skończyło się na jakichś zastrzykach, recepcie i mogliśmy jechać dalej. Trasa w miarę monotonna, aż do zjazdu z Chorwackiej autostrady. Tu Automapa wprowadziła nas w taka uliczkę, ze jadąc dosyć długim kombi mieliśmy problem żeby wyrabiać się na zakrętach. Skończyło się na tym, że na wstecznym wycofaliśmy i nadkładając kilometrów pojechaliśmy tak jak prowadziły znaki a nie nasza wszechwiedząca elektroniczna mapa.

Chorwacja może i krajem z windsurfingu słynącym nie jest ale żeby choć trochę połączyć przyjemne z pożytecznym na nasz pobyt wybraliśmy wieś Orebić na półwyspie Peljesac. Jedyna wadą tego miejsca jest odległość od Polski. Poza tym, jeśli mamy już coś o nim powiedzieć, to w samych superlatywach. Naprawdę piękne miejsce z wysokimi górami schodzącymi do samego morza, wieloma wysepkami, skalistym dnem a co za tym idzie krystalicznie czystą wodą. Wioska ma swój klimat i przez kilka dni jest naprawdę co robić. Poczynając od opalania się przez zwiedzanie kończąc na windsurfingu i nurkowaniu. Ja nie rozstawałem się ze sprzętem ABC. Jednego dnia nawet wypożyczyliśmy ponton z silnikiem aby pozwiedzać okoliczne wysepki i ponurkować. Jest nawet wrak sporego statku który spoczywa sobie na około 7m.

Trzy kilometry dalej zaczynają się kempingi i tu mieszczą się windsurfingowe bazy. Kilka z nich jest prowadzonych przez Polaków. Tam też korzystałem ze sprzętu. Wiatr to termika wzmacniana czasem przez jakiś front. Generalnie codziennie wiało ok. 4B. Najmniejszą deską na spocie było wypożyczone przeze mnie 99 l - jakiś Mistral ;). Generalnie fajnie, ale brak fali i konieczność używania dużych żagli (w moim przypadku ok. 6m2) troszkę obniżyły wartości windsurfingowe tego spotu.

W Orebiciu posiedzieliśmy 7 dni i stwierdziliśmy, że czas zobaczyć coś innego. Zahaczając po drodze o Dubrownik wylądowaliśmy w Bibinje. Mała mieścinka na obrzeżach Zadaru (coś a’la Marki pod Warszawą ;)). Brak gór, troszkę industrialny klimat, plaże wysypane brudzącym na biało tłuczniem ze żwirowni odstraszyły nas i pojechaliśmy w stronę Ninu. Tu kolejne rozczarowanie. Miejsce przypomina troszkę naszą zatokę Pucką ze strasznie płytką wodą. Był nawet oznaczony jakiś spot kajciarski, ale latawców nie widziałem. Tam zapadła decyzja, że zostajemy tu tylko na jedna noc (po kilkunastu godzinach w samochodzie wszyscy byli już zmęczeni) i rano ruszamy w stronę gór widocznych na horyzoncie.

Na drugi dzień z rana opuściliśmy kwaterkę u mega przemiłych Chorwatów i udaliśmy się na północ. Wystarczyło przejechać 40 km i otoczenie zmieniło się nie do poznania. Wylądowaliśmy w Starigradzie w Parku Narodowym Palenica. Znów góry, czysta woda, palmy czyli to co chcieliśmy zobaczyć. Po obejrzeniu chyba 20 kwater – od mega melin po fajne pensjonaciki znaleźliśmy to czego szukaliśmy. Przemili właściciele, blisko do wody, przyzwoite apartamenty. Kolejne 8 dni leżenia i nurkowania. W pobliżu były spore kempingi, praktycznie codziennie po południu na wodzie ok. 4B (termika) i dwukrotnie Bura – jak na moje oko miała siłę ok. 8B ale nigdzie nie namierzyłem żadnej wypożyczalni ani nawet nie widziałem ludzi ze swoim sprzętem. Miejsce podobne do Orebićia jednak jakby trochę mniej egzotyczne. Za plecami Paklenica, która kusiła zwiedzaniem kanionów, raftingiem, wspinaczką ale przez wzgląd na nasze szkraby musieliśmy ograniczyć się do mniej ekstremalnych rozrywek. U naszych gospodarzy popróbowaliśmy rakiji, likierów (każdy z nas dostał po flaszeczce do Polski ;)), odwiedziliśmy Zadar no i 2,5 tygodnia minęło jak z bata strzelił.

Jeszcze tylko 1,5 km do przejechania i już znów siedzę przed biurkiem i pisze tę relację. Kolejna wyprawa do Chorwacji to tylko i wyłącznie pod żagle !!! :)

Więcej zdjęć tutaj

3 komentarze:

 1. Michael Kors Handbags Sale Clearance can be found in many different places unlike other luxury handbags.
  Michael Kors Outlet Online are great for any occasion.
  Michael Kors Factory Outlet is perfect for those who like to carry fashion bags.
  Michael Kors Bags Outlet are always great to own when you need a bag to go with everything.
  Michael Kors Outlet Online is so universal that it could appeal to everyone.

  OdpowiedzUsuń
 2. Debe tener en cuenta que no todos los bolsos baratos disponibles en el mercado están hechos con material de la mejor calidad. Ciertos fabricantes se comprometen con la calidad de los productos, para ofrecerlos a precios bajos. (etiquetas: Bolsos Michael Kors,Bolsos Michael Kors Baratos,Bolsos Michael Kors Outlet)

  Dessa grossister kommer också att erbjuda dig ett brett utbud av alternativ att välja mellan, med avseende på färg, storlek, material och design. Dessutom kan du även få dem skräddarsydda, genom att komma med en handväskedesign på egen hand. (Taggar: Väska Michael Kors,MK Väska,Michael Kors Rea)

  Si vous vous assurez que les sacs à main bon marché que vous achetez sont fabriqués par un fabricant réputé, à partir de matériaux de la meilleure qualité, vous pouvez être certain qu’ils dureront longtemps. Les femmes dans le monde d'aujourd'hui ont besoin de transporter beaucoup de choses avec elles, où qu'elles aillent. (Mots clés: Sac Longchamp Pas Cher,Sac Longchamp Solde,Sac Longchamp Pas Cher)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coach Handbags Outlet are usually viewed as luxurious brands, but yet at inexpensive price.
  Today most people looking for COACH accessories will look for them at Coach Bags Factory Outlet.
  Coach Sale are just the most inexpensive items to purchase through Coach Purses Outlet, a small change purse or Cheap Coach Purses.
  Coach Bags On Sale are a fun accessory to add to a new collection.
  Coach Bags Outlet is can be carried or slipped over your shoulder.
  Authentic MK Outlet are made of high grade quality leather and Michael Kors Factory Outlet can actually have real leather on them.
  Michael Kors Purse Sale usually come with a plate bearing the MK Outlet logo to distinguish it from other Cheap Michael Kors Purses.
  Michael Kors Outlet Online have the inherent ability to capture the essence of what women like and what they want to wear and utilize.
  Michael Kors Outlet Store are a symbol of feminine elements and speak for all kinds of women.
  Michael Kors Purses On Sale of the day vary greatly, but all seem to share one characteristic, they are popular!

  OdpowiedzUsuń