niedziela, 12 grudnia 2010

3 grosze na temat finansów - Maroko Trip 2010

Małe podsumowanie naszego krótkiego acz bardzo intensywnego wyjazdu.


Tam i z powrotem czyli jak po taniości dostać się na czarny ląd...


Do Maroka i z powrotem dostaliśmy się tanimi liniami Wizzair i Ryanair trasą Warszawa - Bruksela (Charleroi) - Agadir. Koszt samych przelotów to około 260 PLN za całość. Niestety w obie strony loty się "nie nakładały" więc za każdym razem nocowaliśmy w hotelu Formula 1 w Chaleroi (17,5 Eur + 5 Eur śniadanie) - twardziele mogą koczować na lotnisku ale lekko w nocy na betonie nie jest.

Ceny w Maroku podaję w EURO. Na miejscu płaci się DIRHAMAMI, 1 Eu to około 10 Dh.

Łonna Kamela czyli jak przemieścić się z miejsca A do B i C a potem XY oraz Z.


Po Maroku poruszaliśmy się tym co było pod ręką. Pomiędzy głównymi miastami jeździliśmy lokalnymi autokarami. Ich koszt to 5-7 Eu za osobę na trasie o długości 200-300 km. W Marrakeszu korzystaliśmy z autobusu miejskiego za 0,35 Eu. Do Sidi Kaouki z Essaouiry pojechaliśmy grand taxi, czyli najczęściej Mercedes beczka zabierająca do 6 pasażerów. W zależności od umiejętności targowania za cały kurs na trasie około 20 km płaci się w granicach 10 Eu (informacyjnie za trasę z Marrakeszu do Essaouiri, czyli około 180 km, między 60 a 80 Eu). Po Essauoirze jeździliśmy petit taxi (najczęściej stare UNO zabierające do 3 pasażerów) za 0,6 Eu w dzien i 0,7 Eu w nocy za kurs, oraz bryczką za 2 Eu za kurs.

Jak sobie pościelesz... to mnie zawołaj


Nocleg w Marrakeszu w hotelu zlokalizowanym około 100 metrów od głównego placu w medynie (Dżamaa al-Fina) w pokoju z umywalką (zimna woda), prysznicem i toaletą na korytarzu to 6 Eu.
Nocleg w Essaouirze. Wynajęcie trzypokojowego mieszkania z kuchnia na lokalnym osiedlu, 10 min. spacerem od spotu to koszt około 5 Eu za noc od osoby. Standard jak na kwaterze w Łebie ;) tzn: pod prysznicem ciepła woda, lodówka, butla z palnikiem do gotowania herbaty, łóżka, klika koców i materaców. Aha, był jeszcze telewizor z satelitą.

Jedzenie - czyli na kogo wypadnie...


Do wyboru do koloru. Śniadanie w knajpie w Marrakeszu na placu Dżamaa al Fina (omlet, naleśniki, ciastko, kawa lub herbata) to koszt 2 Eu. W Essaouirze śniadania robiliśmy sami. Sklepy w okolicy dość przyzwoicie zaopatrzone, ceny jak w PL lub zbliżone, uwaga dość drogie jedzenie importowane, tanie są za to lokalne wyroby np. sardynki za 0,5 Eu puszka. Przekąski/obiady/kolacje - w zależności od upodobań np. grillowana kanapka z wątróbką 2 Eu, zestaw obiadowy: szaszłyk + frytki + surówka + cola około 5 Eu, grillowana dorada i krewetki z sałatką i colą to 5 Eu, gotowane ślimaki - duża porcja 1 Eu, tadżin - w zależności od rodzaju między 2 a 6 Eu i wiele, wiele innych... Dodam tylko, że nikt z nas nie miał problemów żołądkowych a naprawdę się nie oszczędzaliśmy (grunt to czyste ręce i wieczorem szklaneczka czegoś mocniejszego, zakupionego na lotnisku).

Just to be in the water...


W Essaouirze są przynajmniej cztery bazy ze sprzętem do WS, kite i surfingu. Ceny wypożyczenia podobne do tych obowiązujących na Świecie czyli 174 Eu w Mistralu za 5 dni za zestaw WS, 100 Eu za tydzień za deskę do surfingu. My braliśmy sprzęt z bazy najbliżej medyny, za deskę surf za 3h - 15 Eu, za zestaw WS 30 Eu za 1/2 dnia - ceny negocjowane. W Sidi Kaouki ceny podobne. Warto brać ubezpieczenie sprzętu WS ;).

Tipy i tipsiki ;)


- doprowadzacz - czyli koleś który ci coś pokaże, np. gdzie jest dworzec, hotel lub sklep brata - ok 2 Eu, zapłaciliśmy 1 raz jak szukaliśmy około 1:30 w nocy przyzwoitego hotelu w Marrakeszu;
- pamiątki - w zależności od umiejętności handlowych - od 1 Eu do ???
- kartki pocztowe 0,2-1 Eu - uwaga dość drogie znaczki ok. 1 Eu do Europy,
- zdjęcie z wężem - 30 Eu - po targach 3 Eu ;)
- Grand Taxi na trasie Inezgane (przedmieścia Agadiru) - lotnisko 10 Eu (wyjściowa cena 25 Eu),
- herbata - w zależności od lokalu od 0,5 do 1,5 Eu
- szisza - 10 Eu w porządnym lokalu libańskim w Marakeszu, 2 Eu w lokaleskim klubie w Essaouirze,
- wielbłąd - 15 Eu/h (im dłużej tym taniej)
- golenie - 2E
- golenie + strzyżenie - 5 Eu
- wynajem quada na 3h - 55 Eu
- piwo w naprawdę dobrze zakamuflowanym sklepie - 2 Eu za 1/2 ltr. (o sklep w Essaouirze pytać lokalesów najlepiej w bazie WS).

The winner is....


Biorąc pod uwagę koszt podróży, mieszkania i jedzenia można spędzić tydzień w Essaouirze za mniej niż 1000 PLN (nie wchodzi w to wypożyczenie sprzetu, nocleg w czasie podróży np. w belgijskim Formula 1, zwiedzanie np. Marrakeszu, Brukseli). Nasze wydatki kształtowały się na poziomie 1400-1800 PLN ze wszystkim (wliczając w to również sprzęt WS i SURF, pamiątki oraz m.in. wypożyczenie samochodu w Belgii w trakcie zwiedzania Brukseli).

To tyle... w lutym podobno Maroko na ostro czyli być może Dakhla...

PZDR

Qter

P.S.
Galeria zdjęć oraz film soon - jak się trochę obrobimy... ;)

2 komentarze:

 1. Mała korekta. Nasze wydatki kształtowały się na poziomie 1200-1800. Właśnie się podliczyłem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Michael Kors Handbags Sale Clearance can be found in many different places unlike other luxury handbags.
  Michael Kors Outlet Online are great for any occasion.
  Michael Kors Factory Outlet is perfect for those who like to carry fashion bags.
  Michael Kors Bags Outlet are always great to own when you need a bag to go with everything.
  Michael Kors Outlet Online is so universal that it could appeal to everyone.

  OdpowiedzUsuń