wtorek, 7 grudnia 2010

Dzień 7 - poniedziałek, czyli powrot do surfingu.

Dziś daliśmy się oceanowi wciągać i wypluwać, bo tak mniej więcej wyglądają nasze próby na surfingu. Przed południem wylądowaliśmy w Sidi Kaouki. Wioska, choc to i tak chyba za dużo powiedziane, leży 20 km na południe od Essaouiry. Zapakowaliśmy się do Grand Taxi, czyli starego Mercedesa którego przed kompletnym rozleceniem chroni chyba tylko lokalny tuning i ruzyliśmy po przygodę. Poza silnikiem i układem napędowym nic w tych samochodach raczej nie działa. Jeśli coś odpadło to dorabia się w lokalnych warsztatach jakiś surogat. W naszym pojeździe w drzwiach były na przykład stylowe drewniane uchwyty, wykonane z drewna z którego robi się tu pamiątki dla turystów. Innym fenomenem tych taksówek jest wykorzystanie do maksimum dostępnej przestrzeni. Jadąc w pięciu czuliśmy się już mocno skompresowani a zwyczajowy ładunek to sześciu pasażerów. W drodze powrotnej zagadka się rozwikłała. Dostaliśmy lokalna pasażerkę do podrzucenia i konfiguracja była taka: czterech siedzi na tylnej kanapie, jeden standardowo na przednim siedzeniu pasażera, szósta osoba na miejscu podniesionego podłokietnika gdzie ze złożonego koca umoszczone jest małe siedzonko. 

Beka w beczce.
W Sidi Kaouki uderzyliśmy od razu do wypożyczalni. Dużo innych opcji tam zresztą nie ma. Kilka budynków z czego trzy to jakieś pensjonaciki, do tego dwie knajpki i kilka rozlatujących się chałup mieszkańców. Psy, koty plus tym razem konie na których można tu galopować po olbrzymiej, pustej plaży. 

Muki, taksiarska beczka i jakieś 40 % zabudowań w Sidi Kaouki

Ocean wyglądał poważnie. Właściciel wypożyczalni uśmiał się nieźle gdy po określeniu się jako beginners stwierdziliśmy ze schodzimy na wodę. Dał nam po longbordzie, trochę wosku do smarowania bo widocznie optymistycznie założył że się jednak trochę na rzeczy znamy i weszliśmy w piane. Było mocno, samo przejście przez taką kipiel nieźle wykańcza, do tego dochodzi potężny prąd a potem jeszcze trzeba złapać jakaś falę. Kilka razy się udało ale tego dnia zdecydowanie największym sukcesem było to, że wszyscy zeszli z wody w całości. Małego obicia żebra Chrabcia nie liczymy, podobnie jak życiowej mielonki Qtra. Odkąd „biała piana” zaczęła go prześladować w Klit rachunki wciąż pozostają niewyrównane.
Mały człowiek i morze.
 A w nagrodę spróbowaliśmy wreszcie prawdziwego tadżina. W knajpce kolo wypożyczalni. I na dodatek na żywo oglądaliśmy cały proces gromadzenia produktów. Kucharz z dziesięć razy leciał za płot a to po cebulę, a to po marchewkę a to po jakieś naczynie. Było już po sezonie i wzięliśmy go chyba z zaskoczenia ale smakowało wszystkim, łącznie z czterema kotami i dwoma psami które próbowały podłączyć się do naszej uczty. 

W takich najlepiej smakuje.
Powrót niemiecko-arabską wersją Mercedesa i wieczorna, tradycyjna już włóczęga po medynie. Okazało się, że paru rzeczy jeszcze tu nie widzieliśmy. Odkryliśmy na przykład że można wejść na potężne mury obronne. Poza najeźdźcami, których teraz akurat niewielu, mury ochraniają miasto przed oceanem. Spędziliśmy dobre kilkadziesiąt minut obserwując jak woda mozolnie, fala za fala próbuje je rozbić. A ze ocean był mocno rozkołysany widowisko urzekało. Potem znaleźliśmy zdewastowana i w dużej części opuszczoną dzielnice żydowska będącą teraz, z powodu nieuregulowanej kanalizacji, jednym wielkim ściekiem. Na koniec wyczulony nos Qtra doprowadził nas do nieźle ukrytej palarni fajki. Klimat mocno lokaleski, szisza, karty, dużo dymu, tradycyjnie już jak to w tutejszej knajpie sami arabscy faceci. No i pięciu przypadkowych białasów dla urozmaicenia.

--
hubert

2 komentarze:

 1. Siempre habrá una razón por la cual podrán comprar Bolsas Michael Kors Precios de los minoristas en línea. Los compradores de hoy que estén interesados en comprar Michael Kors Rebajas podrán descubrir cómo pueden obtener los mejores resultados que siempre quisieron simplemente haciendo ruido con lo mejor de Bolsos Michael Kors Outlet que ofrecen más allá de precios asequibles.

  Dessutom med så många alternativ att välja mellan, har det blivit praktiskt taget omöjligt för köpare att ta reda på hur de kan köpa Designer Michael Kors Väska Rea online utan att behöva investera för mycket pengar eller tid i scouting den lokala marknaden som annars skulle tyckas omöjligt att göra först . En riktig äkta Michael Kors Rea skulle kunna ge dig tillbaka tusentals dollar och det är något som de flesta inte har råd med. Du kan faktiskt köpa Michael Kors Plånbok online.

  Maintenant, la question se pose de savoir si vous pouvez réellement trouver en ligne authentique Longchamp Soldes bon marché qui sont vraiment authentiques et la réponse est oui, vous pouvez! Un des sites les mieux notés et les plus populaires pour localiser le Sac A Main Longchamp en ligne parfait pour votre collection personnelle est eBay. Rappelez-vous, juste parce que vous êtes en mesure de magasiner en ligne Sac À Main Longchamp sur eBay à des prix incroyablement bas ne signifie pas qu'ils sont faux ou de qualité bon marché.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coach Handbags Outlet are usually viewed as luxurious brands, but yet at inexpensive price.
  Today most people looking for COACH accessories will look for them at Coach Bags Factory Outlet.
  Coach Sale are just the most inexpensive items to purchase through Coach Purses Outlet, a small change purse or Cheap Coach Purses.
  Coach Bags On Sale are a fun accessory to add to a new collection.
  Coach Bags Outlet is can be carried or slipped over your shoulder.
  Authentic MK Outlet are made of high grade quality leather and Michael Kors Factory Outlet can actually have real leather on them.
  Michael Kors Purse Sale usually come with a plate bearing the MK Outlet logo to distinguish it from other Cheap Michael Kors Purses.
  Michael Kors Outlet Online have the inherent ability to capture the essence of what women like and what they want to wear and utilize.
  Michael Kors Outlet Store are a symbol of feminine elements and speak for all kinds of women.
  Michael Kors Purses On Sale of the day vary greatly, but all seem to share one characteristic, they are popular!

  OdpowiedzUsuń